זכור אותי הכנס שם משתמש
          סיסמא
שלום אורח
הצטרף לקהילה
מתכונים | קהילה | מדריך | שפים | מבשלים
מבשלים
מבשלים
חיפוש מתקדם
   
חפש
עזרהמבשליםהדפסשלח לחברהוסף למועדפים RSS Share/Save/Bookmark
אתה נמצא כאן :: מבשלים :: רונית ורד :: הכל זהב
ראשי  ראשי
מבשלים
הדף של חיים כהן
הדף של ד"ר אלי לנדאו
מתכוני וידאו
סרטוני בישול ואוכל
אודות אתר "מבשלים"
חיים ואלי מבשלים
פוסטים נבחרים
כל הבלוגים
תחרויות מתכונים
עזרה
חדשות אוכל
חיפוש מתכונים ע"פ מרכיבים

קהילה  קהילה
קהילה
חברים מצטיינים
חברים חדשים
תגובות אחרונות
עץ משפחה קולינרי
חיים ואלי מבשלים
חיפוש חברי קהילה
מבשלים עם חברים
הצטרפות לקהילה


הרשם למגזין השבועי של מבשלים

המדריך עונות וחגים
המדריך
מתכונים לסתיו
מתכונים לחורף
מתכונים לפסח


המדריך  מהמדריך
המדריך
מרכיבים
מטבחים
שיטות הכנה
סוגי מנות
עונות ומועדים
שיקולים מיוחדים
כלי מטבח
מתכוני בסיס
בישול צמחוני
סלטים
יין
בירה
שמן זית
עוף


 העתק לבלוג/אתר:
קישור לדף זה:

הכל זהב

העונג הבא, רונית ורד
תאריך: 06/03/08 | צפו בפוסט: 1750
בראשית היו כנראה רק שלושה: האתרוג, הפומלו והמנדרינה. היום קיימים בעולם עשרות פירות ואלפי זנים של פירות ההדר, אבל המחקר הגנטי המודרני מצביע רק על אלה כעל שלושת האבות הקדמונים המקוריים של המשפחה. שלושתם התקיימו בטבע כעצי בר בזמנים עלומים, כל היתר הם פרי מוטציות שצמחו במקרה וזכו לעידוד נלהב של המין האנושי; או היברידים, פרי משחק אנושי של הכלאה בין זנים שונים.

הכל זהב
חלק מהמוטציות או מההכלאות התרחשו מוקדם מאד. התפוז, שמתועד בתרבות הסינית כבר למעלה מאלף שנים, הוא פרי הכלאה אנושית עתיקת יומין בין מנדרינה לפומלו. חלקן מאוחרות יותר: האשכולית, שהופיעה בקריביים במאה ה-17, היא כבר פרי הרכבה בין פומלו ותפוז. הקלמנטינה היא אחת הפעוטות שבמשפחה, ולא רק מחמת גודלה. היא נקראת על שמו של מי שנחשב לממציאה - האב קלמנט רודייה, מיסיונר צרפתי שנשלח במאה ה-19 לאלג'יר כדי להביא את הבשורה למוסלמים. אבל אפילו במקרה של פרי שבא אל העולם קרוב יחסית לזמננו, אי שם בין 1892 ל-1904, לא קל להפריד בין הסיפור המיתי לעובדות ההיסטוריות. איש אינו יודע לומר בוודאות אם הנזיר ואחיו למסדר, שניהלו בית יתומים, נתקלו במוטציה ספונטנית או שעסקו בהרכבות והמציאו את הקלמנטינה.

בספר המרתק שכתב פייר לזלו, פרופסור אמריטוס לכימיה באקדמיה הצרפתית, הוא מנסה להתחקות אחרי נתיב התפשטותם של פירות ההדר בעולם. והמסע הזה עובר בתחנות מופלאות בדרך, כמו פרדסי האתרוגים של הלבנט שהופצו בעזרת הדת, אחד מהכוחות המניעים הגדולים ביותר של היסטוריה התרבותית, ובמקרה הזה הדת היהודית; או צי ספינותיו מוכות הצפדינה של אדמירל ג'ורג' אנסון שיצא למסע סביב העולם עם שש ספינות ואלפיים מלחים כדי לחבל בהתפשטות הספרדית על נתיבי המסחר, וחזר עם ספינה אחת ופחות ממאתיים יורדי ים, בגלל הערך האסטרטגי- הכלכלי שייחסו המתחרים לסוד תרופת הצפדינה- מיץ הלימון.

אבל האמת היא שבשפה העברית קיימת, וקצת נשכחה מלב ומתודעה, אחת מהכרוניקות היפות ביותר, בקנה מידה עולמי, שנכתבו על תולדותיה של משפחת ההדרים. האלבום "פרי עץ ההדר" של שאול טולקובסקי, שראה אור במוסד ביאליק בשנת 1966, מבוסס על הספר "ההספרידות" שכתב טולקובסקי באנגלית ופורסם בלונדון ב-1938. עותקי הספר האנגלי הפכו נדירים מכיוון שרוב המהדורה נשרפה במחסני ההוצאה לאור שנפגעו ב-1940 בהתקפה הגרמנית האווירית על לונדון. אבל גם את עותקי הספר העברי, בלי בליץ, אפשר למצוא היום רק בחנויות ספרים משומשים.
מכיוון שמחקרי הדנא המעודכנים ביותר לא היו זמינים תחת ידו של מר טולקובסקי, אילוצי התקופה והתקדמות המדע, הנתונים הגנטיים בספרו מיושנים יותר, אבל ממילא מתבסס המחקר המפורט והמרהיב, פרי חיים שלמים של עיסוק בתחום, על ניתוחים לשוניים ותרבותיים של מקורות עתיקים – תעודות ויצירות אמנות - המתייחסים למשפחת הדרים. וכמה מענג הוא המסע הזה, העובר בדרכו דרך פואמות סיניות והודיות עתיקות, גנים פרסיים מוקפי פרדסים חווילות איטלקות מתקופת הרנסאס.
מי שירצה הרפתקאה מוחשית יותר מזו הנגללת מבין דפי הספרים מוזמן לבקר בשני מקומות שאפשר לחזות בהם בחלקים שונים של הסיפור הנפתל הזה.Citrus – a history, Pierre Laszlo, The university of Chicago press, 2007
פרי עץ ההדר – תולדותיו בתרבות העמים, בספרות באמנות ובפולקלור מימי קדם ועד זמננו, מוסד ביאליק, 1966

המוזיאון
מראה התפוזים העטופים אחד אחד בניירות דקיקים ומוטבעים בחותמות הוא אחד מהאימג'ים המוכרים ביותר של הכמיהה לתור הזהב הנוסטלגי של תפוזי ג'אפה. מי שימשש את ערימות הניירות המקוריים הנמצאים במוזיאון לפרדסנות, יגלה שצבעם ורדרד, מסתבר שהעולם התקיים בצבע גם בתקופה בה נצרב בתודעה בשחור-לבן, ושהם מדיפים ריח כבד-מתקתק, לא נעים במיוחד לאף. מקורו של הריח בדפיניל, חומר דוחה חרקים ורקב, סגולה הכרחית בימים בהם עשו התפוזים דרך ארוכה על גמלים וספינות עד שהגיעו ליעדם. הפחד מתפוח זהב אחד רקוב שיקדיח את הארגז כולו הוא שהוביל לאריזה הידנית המדוקדקת של כל תפוז בנפרד, שהתבצעה על ידי עשרות פועלים, כולם חברים באגודת "האורז", אגודה מכובדת שאף הוציאה לאור בשנת XXX ספר מהודר המפרט את תקנון אגודת האורזים העבריים בארץ ישראל ואת מלאכת הקודש של החברים בה.

פרדס מינקוב, שניטע על ידי זלמן מינקוב ב-1904, היה הפרדס הראשון ברחובות. בלב חגורת הפרדסים, שנשתלו על אם דרך הים העתיקה שהובילה ממצרים למסופוטומיה, נבנו בנייני החווה החקלאית מוקפת חומה: בית השומר, אורוות סוסים, בית אריזה ומערכת השקייה מורכבת. מי התאום נשאבו מבאר עצומה בגודלה שנחפרה בחצר הפנימית: 23 מטר עומקה, גובה של בנין בן שמונה קומות, וקוטרה למעלה משישה מטרים. היום אפשר להלך מעל הלוע האימתני הזה על ריצפת זכוכית שקופה שנבנתה בתהליך השחזור והשימור. מי הבאר הוזרמו דרך אקוודוט שנכרה בחומת הכורכר לבריכת השקייה גדולה, ומשם לרשת תעלות מסועפות שנחפרו למרגלות עצי ההדר.

זלמן מינקוב נפטר באורח טרגי ביום בו נולדה בתו זלמה, ואשתו המוזיקאית שירדה מנכסיה שבה לשוויץ ומכרה את הפרדס למשה טולקובסקי. על בנו של משה, אגרונום צעיר וחובב בריות הלא הוא שאול טולקובסקי מיודענו, מעידים בני התקופה בחיבה שנהג לטייל בסביבה בדיליז'אנס קטן רתום לזוג סוסים אצילים, לנגן בכינור בלילות על שפת הבריכה ולעולל קונצים מקונצים שונים. בין עציו של הפרדס עבדה גם רחל המשוררת וסלבריטיס ידועי שם של אתוס העבודה העברית. בריכת ההשקייה היפהפיה שלו שימשה השראה לסיפור "רחצה בבריכה" של ס. יזהר ו"מי שלא יודע טעמה של רחיצה בבריכה צלולה, בצהרי יום צלול, כשזה קצת אסור, וכשהכל מסביב ירוק וכחול – אי אפשר להסביר לו כלום".

הפרדס הזה עוד החליף במרוצת השנים בעלים רבים עד שנעקר כמו מרבית שדותיה החקלאיים של עיר הפרדסים, ובנייני החווה המתפוררים כותרו בבנייני מגורים ותעשייה. באמצע שנות התשעים התאפשרו תחילת עבודות השימור והשחזור בעזרת תרומה שהרימו צאצאיה השוויצריים של זלמה מינקוב, והמוזיאון הקטן שעדיין שוקדים בו על תכניות גדולות להנצחת תרבות ההדרים המקומית, יצא לדרכו. לצד חומת הכורכר ניטע פרדס נאהשל זני הדרים שונים מרחבי העולם ושער הכניסה היפהפה שוחזר במדוייק בעזרת שלושה צילומים מ-1913 שהתגלו בארכיונו של הצלם אברהם סוסקין. באמצע מרץ תפתח במוזיאון גם תערוכה מתחלפת קטנה מעבודותיו של יעקב בן דב, שעבד כשומר בפרדס לפני שהיה ממקימי מחלקת הפוטוגרפיה בבצלאל, ותיעד בצילומיו את ימי התום התפוזיים של יפו והאזור.

מוזיאון הפרדסנות בפרדס מינקוב, הכניסה מרחוב אבינועם נחמני (ליד מכון איילון), רחובות, 08-9469197

המשתלה
בגיל 16 ביקש משה וולך עץ גויאבה ליום הולדתו. ההורים, שרצו לפנק, השיגו לו עץ גויאבה תותית, עץ שהטביע את החותם הרשמי לחיים המוקדשים מאז לאספנות עצים אקזוטיים. האוסף הפרטי צמח לאורך שנים במשק בעין שמר, לצד משתלה של פירות הדר לחקלאים, עד שהפך לעיסוק העיקרי ולמשתלת פירות אקזוטיים מכל רחבי העולם לקהל הרחב. בין מאות הסוגים והזנים של עצי פרי מוקדש היום אגף נרחב לפירות ההדר, שלא לומר גן עדן לשפים ולגסטרונומים חובבים. יש כאן תפוז ברגמוט, אגס האל, שהתמצית הארומטית שהופקה מקליפתו שימשה לייצור הבושם החביב על מאדאם דו בארי, פילגשו של לואי ה-15, ולייצור תערובת התה ארל גריי; אתרוג אצבעות בודהה, שטפריו המעוקלים המפיצים ריח מבושם עז הונחו בבתים סיניים כבר במאה ה-7; אתרוג יוזו יפני; ליים טהיטי; לימון קוויאר ועוד עשרות מינים של הדרים מצבעים ומגדלים שונים, חלקם מצטיינים בקליפה עבה במיוחד המתאימה לייצור ממתקים מסוכרים וקונפיטורות, אחרים במיטבם כשהם נאכלים טריים מן העץ או משמשים לבישול וכבישת מאכלים שונים.

מי שיצליח לכבוש את יצרו ולא לקנות לעצמו, לדוגמא, עץ אחד המורכב מארבעה זנים שונים של לימונים וליימים, המבשילים במועדים שונים ומספקים פירות טריים לאורך מרבית השנה, הוא גיבור אמיתי. מי שידו אינה משגת לרכוש את העצים המורכבים היקרים יותר, יוכל לספק את הדחף בעזרת עץ תפוזי שמוטי דם אדומי לחי, מוטציה מקומית של הזן שהוציא לתפוזים היפואיים את תהילתם והופיעה בפרדסי פתח תקווה בתחילת המאה ה-20. מדובר בהחלט בהשקעה נבונה לטווח ארוך: חיים שלמים של יניקת המיצים העסיסיים של התפוז הטעים הזה, והתענגות על הבשר החושני שיש לו קשת צבעים הנעה בין הכתום-אדמדם לסגול-ארגמני.

עם קצת מזל יזכה גם משה וולך לחלוק את אור הזרקורים עם האב קלמנט. ההרכבות והזנים שהוא מטפח עלולות להוליד יום אחד לזן חדש של פרי שיקרא על שמו. בינתיים מעבירים הוא ובני משפחתו סדנאות של הרכבה וטיפוח זנים לקהל הרחב, בעיקר בשם האמונה האידאליסטית בריבוי זנים וטעמים, שעוד לא הצליחה לשכנע לגמרי את הקהל הישראלי. ברחבה שבחצר הג'ונגל הפרוע והיפהפה של המשתלה נמכרים בקבוקי לימונצ'לו וגלידות ביתיות נטולות חומרים משמרים ועשויות פירות אמיתיים שמייצר צור ברקן, חתנו של משה ושף מקצועי. במיני הטעמים אפשר למצוא, בהתאם לעונות ולמועדי הבשלת הפירות השונים, סורבט נפלא המיוצר מתפוזי הדם, גלידת תה ירוק או גלידה על בסיס חלב אורז וקאס, פרי ממשפחת הגויאבות שמקורו במרכז אמריקה.

משתלת וולך, עין שמר, 04-6372477הוסף תגובה


רוצה להיות חבר של רונית ורד?

מתכונים קשורים:
אורז בחלב עם אשכוליות אדומות אורז בחלב עם אשכוליות אדומות - מתכון עורך
  חיים כהן
שמים את החלב בסיר. חוצים את מקל הווניל ומגרדים מתוכו את הגרגירים. מוסיפים את המקל והגרגירים...
מה-29/08/07 | צפיות: 24,294

דרוג מתכונים
5 מדרגים.
חזה עוף בלימון חזה עוף בלימון
  ציפי פרידמן
חזה עוף עסיסי בטעם לימוני עז...
מה-23/11/07 | צפיות: 85,535

דרוג מתכונים
6 מדרגים.
מרקחת תפוזים מרקחת תפוזים - מתכון עורך
  אלי לנדאו
מרקחת מצוינת, אבל דורשת הכנה (השריית התפוזים) של יממה....
מה-29/03/07 | צפיות: 21,902

דרוג מתכונים
4 מדרגים.
קרם תפוזים  קרם תפוזים  - מתכון עורך
  חיים כהן
מערבבים היטב את כל המרכיבים (חוץ מקליפת התפוז), מעבירים לסיר (אפשר לערבב בתוך הסיר ולחסוך...
מה-29/03/07 | צפיות: 7,829

דרוג מתכונים
אין מדרגים.

עוד באותו נושא:
מרכיבים: תפוז | אשכולית | לימון |

פוסטים נוספים מאת רונית ורד:
אוכל נשמה - 05/11/08
איש תחת גפנו - 26/09/08
ארבע תמונות איסלנדיות - 26/07/08
בשבחי הארטישוק הירושלמי - 16/10/08
גילדת יצרני פסטה טריה - 10/03/08
לחץ כאן לכל הפוסטים של רונית ורד

גם לך יש סיפורים מעניינים על אוכל ובישול? הוסף אותם לבלוג שלך!

לחץ כאן לכל הפוסטים
שיווק באינטרנט
תנאי שימוש | צור קשר | אודות אתר "מבשלים" | עזרה | פרטיות | מידע למפרסמים
שיווק באינטרנט קידום אתרים
כל הזכויות שמורות ל ח.א. מבשלים עם השף חיים כהן ועם ד"ר אלי לנדאו, קהילת אוכל, מתכונים, בישול ומאכלים של ישראל. אתר מבשלים מציג עושר רב של מתכונים, מאכלים, מדריך לבישול אוכל, טיפים איך להכין מתכון ספציפי, מידע על שפים מובילים ועוד. אין לעשות כל שימוש במידע באתר מבשלים אוכל באינטרנט ללא קבלת אישור מפורש בכתב לפי תקנון האתר.