זכור אותי הכנס שם משתמש
          סיסמא
שלום אורח
הצטרף לקהילה
מתכונים | קהילה | מדריך | שפים | מבשלים
מבשלים
מבשלים
חיפוש מתקדם
   
חפש
עזרהמבשליםהדפסשלח לחברהוסף למועדפים RSS Share/Save/Bookmark
אתה נמצא כאן :: מבשלים :: דרור רוזנר :: פויקה
ראשי  ראשי
מבשלים
הדף של חיים כהן
הדף של ד"ר אלי לנדאו
מתכוני וידאו
סרטוני בישול ואוכל
אודות אתר "מבשלים"
חיים ואלי מבשלים
פוסטים נבחרים
כל הבלוגים
תחרויות מתכונים
עזרה
חדשות אוכל
חיפוש מתכונים ע"פ מרכיבים

קהילה  קהילה
קהילה
חברים מצטיינים
חברים חדשים
תגובות אחרונות
עץ משפחה קולינרי
חיים ואלי מבשלים
חיפוש חברי קהילה
מבשלים עם חברים
הצטרפות לקהילה


הרשם למגזין השבועי של מבשלים

המדריך עונות וחגים
המדריך
מתכונים לסתיו
מתכונים לחורף
מתכונים לפסח


המדריך  מהמדריך
המדריך
מרכיבים
מטבחים
שיטות הכנה
סוגי מנות
עונות ומועדים
שיקולים מיוחדים
כלי מטבח
מתכוני בסיס
בישול צמחוני
סלטים
יין
בירה
שמן זית
עוף


 העתק לבלוג/אתר:
קישור לדף זה:

פויקה

המחברת של דרור, דרור רוזנר
תאריך: 02/11/09 | צפו בפוסט: 4871
תגיות: פויקה, קדירה, נזיד, תבשיל,
הפויקה הוא סיר בעל מבנה כדורי, עשוי מיציקת ברזל עבה, הנתמך על שלוש רגליים. תבשיל הפויקה (Potjiekos) התפתח מנזיד, של בשר צייד, בדרך כלל בשר צבי וירקות וזאת במידה והאחרונים היו זמינים.

פויקה

פויקה

מאת: דרור רוזנר

פויקה (Potjie באפריקנרית ונהגה כ- פויקי), הוא בתרגום חופשי פשוטו כמשמעו כלומר, "סיר מזון", והוא חלק מהתרבות הדרום אפריקאית כבר מאות בשנים. הפויקה הוא סיר בעל מבנה כדורי, עשוי מיציקת ברזל עבה, הנתמך על שלוש רגליים. אולם, יש גם גרסה ללא רגליים בעלות תחתית שטוחה. מבנהו הכדורי בשילוב עם עובי הדופן מאפשרים לחום להתפשט באופן שווה, על פני כל מעטפת הסיר, על ידי כך מתאפשר בישול איטי או צלייה, וזאת בשילוב עם עשן העץ הנשרף, מעניקים לאוכל טעם וניחוח ייחודיים.

כאשר המתישבים ההולנדים הראשונים הגיעו לדרום אפריקה, הם הביאו עמם את דרך בישול המזון בסיר ברזל יצוק וכבד, תלוי מעל אש האח במטבח. זמן רב לפני בואם של המתיישבים הראשונים של דרום אפריקה, עם הבנטו, שנדד ממרכז אפריקה אל דרומה, למד את השימוש בסיר הברזל היצוק לצורכי בישול מסוחרים ערבים ומאוחר יותר מהמתיישבים הפורטוגלים.

בעזרת השימוש בסירי ברזל יצוק אלה, הצליחו המתיישבים לשמור על חום הסיר, כאשר רק כמה גחלים בודדות היו נחוצות בכדי לשמור על מזון רותח במשך שעות, הדבר היה נחוץ להם ביותר, מכיוון שהם נעו בשיירות במשך ימים ושבועות, כאשר סיר הפויקה נמצא בירכתי העגלה, כאשר התבשיל בתוכו מוגן על ידי שכבת שומן, מחכה לפעם הבאה בה יעצרו העגלות וניתן יהיה להניחו שוב על האש. בכל פעם שנזדמנה להם האפשרות לציד או לאיסוף ירקות, הוספו אלו לתבשיל והשביחו את טעמו, כאשר הם מחליפים את העצמות של התבשיל הקודם, ועל ידי כך התקבל תבשיל שהחל את מסעו עם הרכב מסויים של מרכיבים ולא הפסיק להתבשל במשך ימים רבים ואפילו שבועות, כאשר מדי פעם הוחלפו או הוספו לו, מרכיבים שונים שנקרו בדרכם של המתישבים.

המתיישבים היו רגילים לבשל בעזרת סירי ברזל אלו, תבשילי צלי רך או נזידים, בישול בעזרת סירים אלו מאפשר לקיטור אדי הבישול לחזור פנימה לתוך התבשיל במקום לברוח דרך המכסה, ותודות למבנה הסיר הכדורי, מתבצע סיחרור מתמיד של הנוזלים בתבשיל. החומרים ששימשו להכנת תבשילי הפויקה היו פשוטים יחסית, חתיכת שומן של בשר, כמה תפוחי אדמה וירקות מסוימים היו כל מה שהיה דרוש כדי לבשל ארוחה בסיסית ומענגת. תבשיל הפויקה (Potjiekos) התפתח מנזיד, של בשר צייד, בדרך כלל בשר צבי וירקות וזאת במידה והאחרונים היו זמינים. סיר הברזל היצוק העגול והכרסתן היווה כלי בישול מושלם לחלוצים (Voortrekkers ובפירוש מילולי: "אלו שצועדים מלפנים") שיצאו ליישב את דרום אפריקה ולשבטי הנוודים השחורים, בכך שתאם את אורח חייהם במהלך המאות ה -17 וה -18.

היום כחלק מתרבות טיולי השטח בישראל, הפכה הכנת המאכלים בשטח את הפויקה לכלי הבישול הנפוץ ביותר בכל מדורה. היום לא רק ג´יפאים או חובבי טיולים אתגריים מבשלים בפויקה, אלה אנשים מהישוב החלו להשתמש בו בפיקניקים ואפילו במדורת ל´ג בעומר. למרות כל האמור לעיל והדעה הרווחת כי כל מה שיוכנס לפויקה יסתיים כתבשיל מנצח, ישנם כמה כללים שכדאי להקפיד עליהם בבואנו לבשל בסיר זה.

בישול בפויקה על גבי גחלים או מדורה

את הבישול עצמו כדאי לבצע על גחלים לוחשות ולא על אש גלויה, וזאת למעט השלב בו מחממים את הסיר לפני הבישול, על מנת להביאו לטמפרטורה הרצויה, לכן מומלץ להתחיל עם סיר בטמפרטורה גבוהה כאשר תוך כדי הוספת המרכיבים, הוא יתקרר לטמפרטורת הבישול הרצויה. הדרך היחידה לבישול על אש מדורה גלויה, יכולה להתבצע רק בעזרת שימוש בחצובה, אשר מאפשרת את כיוונון גובה הסיר, כך שהלהבות רק מלחכות את תחתית הסיר. שימוש בפויקה, מצריך שמירה על טמפרטורה אחידה וקבועה לאורך כל משך זמן הבישול או הצליה, וזאת על מנת שהתבשיל לא ישרף, ניתן לבצע זאת על ידי שני מקורות אש, כאשר סיר הפויקה מוזן בגחלים בלבד, ממקור האש הראשי. מקור עץ הבערה לפויקה מומלץ שיהיה מעץ טבעי, מכיוון שארומת התבשיל מושפעת רבות מסוג העץ עליו הסיר מתבשל, עצי הדר הם המומלצים ביותר עקב העשן המתוק אותו הם מייצרים. בישול בפויקה אינו מצריך ערבוב מתמיד, לכן יש להימנע ככל האפשר מפתיחת המכסה, למעט בשלבים הראשונים של הכנת התבשיל. במידה ונדרש ערבוב, יש לבצע זאת בעזרת כף עץ (לא ברזל על מנת לא לשרוט את הסיר) בתנועה סיבובית איטית, קרוב ככל האפשר לדופן הסיר וזאת על מנת לא למעוך את התכולה המתבשלת ולהופכה לדייסה. מרגע שהתבשיל מוכן (וכאן ידבר הניסיון) יש להסירו מן האש ולאכולו מוקדם ככל האפשר.

סטיפאדו בפויקה,  תבשיל בשר ובצל יווני – במכתש רמון

 

קארי ירוק אסייתי בפויקה

מצרכים:

2 ק"ג            חזה עוף, חתוך לקוביות.

1 ק"ג            דלעת או דלורית, מקולפת חתוכה לקוביות.

1/2 ק"ג         קישואים, חתוכים לפלחים.

1 ק"ג            חציל, חתוך לקוביות.

1 ק"ג            תפוח אדמה, מקולף חתוך לקוביות.

2 יח´             שורש לימונית, החלק הלבן חתוך לשניים.

1 יח´             פלפל ירוק חריף, חתוך לטבעות ומושרה במים.

1 יח´             שורש ג´ינג´ר, באורך  5 ס"מ חתוך לטבעות.

2 כפות         תבלין קארי צהוב (מדראס קארי)

4 כפות         ממרח קארי ירוק תאילנדי.

3 כפות         רוטב דגים.

425 מ"ל       חלב קוקוס.

425 מ"ל       מי חלב קוקוס.

500 מ"ל       מים.

 

אופן ההכנה:

מחממים את סיר הפויקה היטב על אש גלויה, כאשר הסיר חם מוסיפים את חלב הקוקוס ומחכים עד שיתחיל להקציף והשומן יפרד מהנוזל.

מוסיפים את ממרח הקארי הירוק ואת אבקת הקארי ומערבבים היטב עם חלב הקוקוס במשך כדקה.

מוסיפים אל הסיר את בשר העוף ורוטב הדגים ומערבבים היטב עד שהעוף נסגר היטב והרוטב הצטמצם.

אל העוף מוסיפים את שורש הג´ינג´ר, הפלפל החריף ושורש הלימונית ומערבבים כדקה.

מוסיפים את מי חלב הקוקוס ומערבבים היטב.

מוסיפים את הירקות אל הסיר ויוצקים ממעל את המים, מערבבים היטב ומניחים את המכסה ממעל.

מניחים לתבשיל להתבשל כשעה עד לריכוך הירקות, מסירים מהאש ומגישים מיד.

מומלץ לאכול בליווי אורז.

הוסף תגובה


רוצה להיות חבר של דרור רוזנר?

 
הפוסטים שלי: 1 - 3 מתוך 19, ממויין לפי תאריך
רחוב שנחאי, הונג קונג – גן עדן לבשלנים - 28/03/12
פסטו פארדיסיו - 23/07/11
דיסלדורף אלטביר (Altbier) - 11/07/11

גם לך יש סיפורים מעניינים על אוכל ובישול? הוסף אותם לבלוג שלך!
שיווק באינטרנט
תנאי שימוש | צור קשר | אודות אתר "מבשלים" | עזרה | פרטיות | מידע למפרסמים
שיווק באינטרנט קידום אתרים
כל הזכויות שמורות ל ח.א. מבשלים עם השף חיים כהן ועם ד"ר אלי לנדאו, קהילת אוכל, מתכונים, בישול ומאכלים של ישראל. אתר מבשלים מציג עושר רב של מתכונים, מאכלים, מדריך לבישול אוכל, טיפים איך להכין מתכון ספציפי, מידע על שפים מובילים ועוד. אין לעשות כל שימוש במידע באתר מבשלים אוכל באינטרנט ללא קבלת אישור מפורש בכתב לפי תקנון האתר.